info-Montreal: Të bashkuar, të promovojmë shtetin e ri të Kosovës, duke reflektuar punë të mira.

Me rastin e përvjetorit të pavarësisë së Kosovës, Info-Montreal zhvilloi një intervistë me z. Mehdi Isufi (rapsod). Duke prekur tre tema, momentet e vështira të largimit nga atdheu, integrimi në komunitetin Kanadez dhe takimi me Kryeministrin e Kanadasë z. Justin Trudeau si dhe mesazhet e përcjella me rastin e veçant të festës së pavarësisë.

Info-Montreal: Z. Mehdi, për atë pjesë të komunitetit që nuk ju njohin, mund të na tregoni se kur jeni larguar nga Kosova dhe kur keni ardhur në Kanada?

Mehdi Isufi: Jam shpërngulur në fillim nga Kosova në vitin 1988, fillimisht u vendosëm në Zvicër ku kemi banuar për rreth 10 vjetë, kam qenë me statusin e azilantit dhe në përfundim nuk më është pranuar. Për këtë arsye ka qenë shumë e vështirë në vazhdim as për tu shkolluar dhe për të punuar. Kështu që zgjodhëm një vend me familjen për të jetuar, punuar e shkolluar me qëllimin për të ecur përpara. Në Kanada kemi ardhur në 27 Tetor të vitit 1998 dhe jemi vendosur drejt e në Granby.

Info-Montreal: Z. Mehdi Isufi, ç’farë ju kujtohet në momentet e dhimbshme të largimit nga Kosova?

Mehdi Isufi: Sa herë që jam larguar nga Kosova kur kam dalë për tu larguar nga shtëpia kam dalë duke qarë. Më kujtohet një moment kur ishte një kohë shumë e egër në Kosovë, ka qenë koha kur minatorët hynë në tunele në grevë urie për të kërkuar të drejtat e tyre të njeriut. Ka qenë një kohë kur njeriu nuk mund të merrte as frymë lirisht në tokat e tij, unë isha duke u pregatitur për tu larguar në udhëtim drejt Zvicrës me autobusin që kalonte përmes Serbisë. Nëna e babai im po më ndihmonin për të pregatitur e marë bukën me vete, rreth një orë para me vëllain e vogël Hajrullahun e kemi marrë sharkinë edhe çiftelinë dhe kemi nisur të këndojmë një muzikë e cila ishte më shumë vaj se këngë të Mahmut Feratit e titulluar: 


O pampor tu këputshin telat

O ka dal nana në qosh të avllisë, 

o po i fshin lotët me skaj të shamisë, 

udha e mbarë o bir,

oh po shkon në kurbet të zi.

Unë e kam përjetuar shpeshherë kur luaj me sharkinë dhe këndoj disa këngë të rilindasve tanë dhe më duket sikur jam i ulur pranë tyre dhe shpirti më loton dhe e them se vaji i burrit është kënga.

Info-Montreal: Z. Mehdi, ju jeni i talentuar dhe shumë aktiv në jetën komunitare, si në Granby ashtu dhe në Montreal ju jo vetëm i pasuroni mbrëmjet festive me këngë nga folklori e duke i shoqëruar edhe zbukuruar me tingujt me çifteli, por ju jeni po aq shumë aktiv edhe këtë e bëni me shembullin në jetën tuaj me komunitetin Kanadez në Granby. Ç’farë mund të na thoni më tepër rreth integrimit tuaj në këtë drejtim?

Mehdi Isufi: Fillimisht shumë vite më parë kam ndihmuar me përkthime familjet shqiptare që erdhën në Kingston, fjalët që u kam thënë shqiptarëve të larguar nga lufta ishin, Kanadaja është vend i paqes dhe vendi i mundësive, i punës dhe ne duhet të jemi reflektor i së mirës, dhe jam krenar për bashkatdhetarët e mi që janë integruar më së miri. Një shëmbull ky për tu dalluar ndërmejt të gjitha komuniteteve të tjera gjithashtu. Për rrjedhojë do theksoja se jam personalisht pro integrimit, por kundra asimilimit. Të ruash gjuhën, folklorin është pasuri kulturore, po ta humbim atë s’na ngelet asgjë.

z. Mehdi Isufi e z. Pierre Breton deputet Sheford PL

Unë jo vetëm punoj për Bombardier BRP Vacourt (Produkte Rekreative) por jam edhe anëtar i Bordit të zonës Chefford për Partinë Liberale në postin e Administratorit të Mardhënieve Komunitare. Miqtë që veprojmë e bashkëpunojmë në këtë zonë janë z. Pierre Breton deputet i zonës Sheford P.L., znj. Eliette Jenneau, z. Jean François Poncelet, z. François Maheu dhe shumë të tjerë në ekipin tonë. 

Info-Montreal: Pas krizës së refugjatëve nga Siria për ndihmën e kontributin tuaj për Radio Canada ju keni dhënë edhe një intervistë.

Mehdi Isufi: Nuk besoj se banoj shumë larg nga Nënë Terreza dhe uji që kemi pirë na ka bërë tejet bujar (shprehet me humor). Më beso kur them se me popullin sirian nuk më lidh asgjë por kur i kam parë teksa largoheshin nga lufta mu kujtuan ngjarjet e Kosovës. 

Dhe ndihma ime ka qenë në akomodimin sa më të shpejtë e më të mirë të familjeve të larguara nga lufta, dhe ne që e kemi vuajtur e kuptojmë më mirë. Por nuk jam i vetëm këtu dua të përmend ndërmjet të tjerëve në veçanti njeriun që dha një kontribut të veçant për refugjatët sirian ai është miku Claude Couture. Pas daljes në Radio Canada për këtë çështje në ndihmë të tyre më janë afruar shumë miq Kanadez nga Kebeku.

Kur më kujtohet sa kemi vuajtur në vitet e eksodit ka qenë e vetmja periudhe e jetës që doktori me dha ilaçe ngaqë nuk jam ndiher mirë me shëndet. Për këtë në të ardhmen kam vendosur se apartamentet të cilat administroj në një bllok prej 18, ato që do të më lirohen deri në korrik do ti rezervoj dhe do të strehoj familjet e sapo ardhura siriane.

Info-Montreal: Ju së fundmi keni takuar edhe Kryeministrin e Kanadasë në vizitën që ai kreu para pak kohësh. Ç’farë mund të na thoni më tepër nga ky takim?

z. Mehdi Isufi gjatë takimit në Granby me Kryeministrin e Kanadasë z. Justin Trudeau.

Mehdi Isufi: Isha në atë takim edhe me dy miqtë shqiptarë të mitë nga Granby z. Xhevdet Lama dhe z. Nexhat Musa. Pasi u prezantova i përcolla falenderimet e mia nga komuniteti shqiptar në Granby, Montreal e rrethina në veçanti për kontributin që jepni në mbështetje të dy shteteve shqiptare Shqipërisë dhe Kosovës. Ne do të na keni mbështetje gjithmonë dhe e pash reagimin pozitiv por edhe të habitur në sy sepse nuk e priste por e shprehu kënaqësinë dhe e priti shumë mirë atë falenderim. 

Info-Montreal: Ç’farë ju ka ngelur merak, si dhe mesazhi juaj që dëshironi të përcillni në këto ditë festive me rastin e Pavarësisë së Kosovës?

Mehdi Isufi: Në jetë njeriu pak a shumë e di si shkon, por merak e kam dhe për këtë kam lënë edhe një testament, sepse njeriut vdekja i vjen papritur. Për këtë amaneti im është që ti bashkohem dheut të tokës Pellazgo-Ilire e që të jem i mbuluar me flamurin dy krenarësh, për atë flamur të cilin i kemi dalë para tytave të armëve.

Mesazhi im përveç urimit të Pavarësisë është që gjithkush të ndihmoj e promovojë shtetin më të ri atë të Kosovës. Edhe Kosova përkundër zërave kam besim se do ta ketë ushtrinë e saj si çdo shtet në botë. Ndërsa mesazhi tjetër i drejtohet shqiptarëve në Montreal le ti lëm ndasitë mënjanë e të festojmë në të ardhmen në një sofër sepse jemi nje popull antik i evropës. 

Në përfundim, e dua Kanadanë por marrë frymë me mushkritë e Kosovës. I uroj gjithë shqiptarëve Gëzuar Pavarësinë e Kosovës si dhe zoti i bekoftë shqiptarët kudo që janë.

Info-Montreal

E drejta e publikimeve rezervohet vetëm me lejen e autorit.

Copyright © 2017

info-Montreal: “Gruaja për Gruan” në mbështetje nga Shoqata e Gruas Shqiptare në Kanada

Në Toronto ditën e dielë më 29 Janar 2017 Shoqata e Gruas Shqiptare në Kanada (Albanian Canadian Women’s Association) zhvilloi një mbrëmje të titulluar “Gruaja për Gruan” me qëllim bamirësie.

Foto: Albanian Canadian Women’s Association

Zonja Remka Huruglica, Kryetare e Shoqatës së Gruas Shqiptare në Kanada informoi Info-Montreal se organizimi i një eventi të një niveli të këtillë nuk ishte aspak i lehtë, por me qëllimin e tij për grumbullimin e fondeve dhe për të ndihmuar gruan shqiptare me të ardhura të pamjaftueshme në Kosovë dhe Shqipëri u bashkuan shumë përfaqësues, që iu përgjigjën pozitivisht ftesës së saj. 


Zonja Huruglica në emër të Shoqatës së Gruas Shqiptare në Kanada dëshiron të falenderoj Z. Mark Jagg Politikan aktiv në mbështetje të grave, Z. Toni Sufaj Kryetari i “Shoqatës Shqiptare Vatra në Mississauga” në Provincën e Ontarios, Z. Rikard Shpori ish-Kryetari i “Bashkësisë Shqiptare të Kebekut në Montreal”, si dhe Z. Bes Ymeri Anëtar i Kryesisë së “Shoqatës së Bashkesisë Shqiptaro-Kanadeze” në Toronto, dhe shumë mbështetës të tjerë.


Të ftuarit u njohën gjithashtu me ekipin drejtues si dhe me disa nga projektet kryesore të kësaj Shoqate si dhe me punën e palodshme të zhvilluar deri më sot, duke u gjendur pranë grave që janë në nevojë.


Në nder të të ftuarve u organizua një mbrëmje e cila vazhdoi deri në orët e para të mëngjesit, të shoqëruar nga tingujt e muzikës shqiptare. Të ftuarit shijuan muzikë nga Grupi Djemtë e Torontos (Toronto Boys) me këngëtarët Z. Lorenzo Dushi e Z. Sami Pacolli, të shoqëruar nga muzikantët Z. Shkëlqim Tafaji dhe Z. Gazmir Topciu.


Pjesëmarësit e pranishëm shijuan mbrëmjen, vallëzuan e kënduan së bashku, nuk munguan as duartrokitjet dhe fotografitë e shumta të përbashkëta për ti ruajtur si kujtime të veçanta. 


Info-Montreal

E drejta e publikimeve rezervohet vetëm me lejen e autorit.

Copyright © 2017

info-Montreal: Aurel Zaloshnja Agjenti Imobiliar që theu rezultatet në Montreal

Info-Montreal: Sot ndodhemi në zyrat e Century 21 në Montreal dhe kemi të ftuar për një intervist Agjentin Imobiliar të Miratuar, Z. Aurel Zaloshnja. Në këtë intervistë së pari, do t’ju bëjmë një prezantim të eksperiencës profesionale të tij. Së dyti, do të flasim për lajmin dhe domethënien e çmimit të fituar nga Century 21, si dhe së fundmi do t’ju informojmë me disa këshilla të domosdoshme përpara shitjes apo blerjes së një prone.  

Foto: Zyrat e Century 21 në Montreal

Info-Montreal: Z. Zaloshnja, për atë pjesë të komunitetit që nuk ju njohin, prej sa vitesh ndodheni në Montreal? 

Aurel Zaloshnja: Ermir, në radhë të parë faleminderit për mundësinë e kësaj interviste. Prej dy dekadash banoj në Montreal, Kanada. Jemi larguar me familjen nga Shqipëria në vitin 1997 dhe kuptohet që prej asaj kohe jetojmë në Montreal.

Info-Montreal: A mundet të na prezantoni Z. Zaloshnja pak më në detaj, me edukimin dhe eksperiencën tuaj në fushën e imobiliareve, pra për interesin profesional tuajin në tregun e Real Estate?

Aurel Zaloshnja: Kuptohet, që prej emigrimit në Montreal në moshën 23 vjeçare studimet e përgjithshme i kam vijuar më tej këtu, gjithashtu kam ndjekur formimin profesional të cilin e kam përfunduar në Kanada. Më saktë, në 2005 kam kryer fillimisht Programin si Agjent Imobiliar në “Kolegjin Lasalle”dhe po atë vit kam filluar punë në zyrat e Royal LePage Anne Shears Aliance. Gjithashtu për tu zhvilluar profesionalisht më tej në 2008 kam përfunduar Programin e Agjentit të Mirtatuar (Agent Immobiliere Agrée) në “Kolegjin e Imobiliareve të Kebekut” me specialitet në të Drejtën e Imobiliareve II, Menaxhim Pronash të Patundshme, si dhe në vlerësimin e Ndërtesave me të Ardhura.

Ndërsa për sa i përket eksperiencës, duke ardhur personalisht njëkohësisht nga fusha e administrimit të pronave tona familjare për qëllime të ndryshme si për shembull restorante apo për qëllim banimi apo më tej për lënie me qera për të krijuar të ardhura, kuptoj më së miri pozicionin e pronarit apo të investitorit. Kjo më jep gjithashtu një vlerë të shtuar dhe më plotëson më mirë profesionalisht në këshillim më të mirë ndaj klientëve të ndryshëm, sepse kam kaluar personalisht nga pozicioni i tyre. 

Info-Montreal: Pra, Z. Zaloshnja ju zotëroni gjithashtu eksperiencë personale në Administrimin e Pronave për qëllime të ndryshme?

Aurel Zaloshnja: Po Ermir, kam kaluar nga rruga e të qënit administrues dhe investitor restorantesh e godinash banimi që lihen me qera, si dhe jam përballur edhe me problematikën që vjen me të. Kjo eksperience më ka ndihmuar të kuptoj më drejtë vlerësimin për shitjen-blerjen e kësaj kategorie. sepse kam analizuar raportin e të ardhurave dhe shpenzimeve financiare. 

Por jo vetëm, njëkohësisht kam qenë prezent në tregun e patundshmërisë si agjent imobilier qe prej vitit 2005 dhe vitet e fundit punoj për Century 21 Immo–Plus një Korporatë kjo që zhvillon biznesin në gjithë botën dhe ka blerës për tregun e Montrealit që hyjnë nëpërmjet faqes së internetit nga çdo vend i botës dhe së fundmi kam pasur për shembull transaksione te mbyllura me blerës nga Franca e Kina.

Gjithashtu për ç’do blerës ne disponojmë një program kompjuterik për informimin e tij sa më të shpejtë dhe të personalizuar mbi ç’farë do lloj prone që del në shitje në bazë të kritereve të paravendosura nga të interesuarit për blerje, si për shembull, numrin e dhomave, katin, zonën etj.

Foto: Z.Aurel Zaloshnja Agjent Imobiliar i Miratuar

Info-Montreal: Z. Zaloshnja duke ju uruar për çmimin për rezultate të shkëlqyera për tremujorin e tretë të vitit 2016. Ne ndodhemi pikërisht këtu në zyrat e Century 21 në qendër të Montrealit, për informimin e komunitetit mbi këtë çmim, mund t’a shpjegoni më me detaj se ç’farë domethënie ka për ju? 

Aurel Zaloshnja: Century 21, realizon një raport rezultatesh në bazë tre-mujori dhe me mbylljen e vitit ajo shpall Agjentët Imobiliar me performancën më të mirë në bazë të një analize të rezultateve më të mira të punës. Kjo do të thotë që për tre-mujorin e tretë ndërmjet 56 agjentëve imobiliar të komuniteteve të ndryshme në bazë të një performance krahasimore rezultatet që disponoj për periudhën Korrik-Gusht-Shtator të vitit 2016 kanë qenë më të mirat ndërmjet të tjerëve.


Info-Montreal: Cilat janë kategoritë që ju trajtoni, dhe ndonjë këshillë tuajën ç’farë duhet pasur parasysh nga blerësi apo shitësi?

Aurel Zaloshnja: Pra ne trajtojmë tre kategori pronash, e para Ndërtesa Rezidenciale (Shtëpi private ose apartamente), e dyta Ndërtesa Komerciale dhe e treta Ndërtesa për të Ardhura. Një nga gjerat që duhet patur më shumë kujdes është ana ligjore e mbushjes së dokumentacioneve qoftë ajo për shitjen apo blerjen e ç’do lloj ndërtese që blerësi ose shitësi të mos gjenden përpara ligjit sepse aty kostoja është shumë e lartë.

Një këshillë tjetër që duhet marrë parasysh është që në Real Estate fitimi është kur kryen një blerje të zgjuar, duke e parë nga vendodhja, kostoja e marzhi i fitimit që prodhon objekti. Pra me tepër duhet pasur më kujdes në blerje për rrjedhojë shitja është më e lehtë dhe më fitimpruëse.

Këshilla e dytë faktorët përbërës të ndërtesës, gjendja e tyre. Një shembull i një blerjeje të pakëshilluar rezultoi në blerjen e një prone me themele të thyera që rezultoi në një keq investim sepse kostoja e riparimit të themeleve ishte shumë më e lartë se sa e kishte parashikuar blerësi. Apo mosmarrja parasysh se në dy vitet e ardhshme prona ka nevoj për një investim të domosdoshëm në rinovimin e çative apo dyshemesë apo probleme të tjera. Për këtë ne bashkëpunojmë me inspektorë të specializuar që të evitojmë kostot e paparashikueshme. Por aty ku i shoh problemet e informoj blerësin sepse kam eksperiencë nga inspektime në ndërtesa të njëjta që ai të shpëtoj koston e një inspektimi. Por gjithashtu njohim edhe vlerat e tregut në varësi të zonës. Që blerja mos të jetë e mbliverësuar apo shitja mos të jetë e nënvlerësuar. Por ç’do rast ka specifikat e tij.

Foto: Z. Aurel Zaloshnja dhe Z. Ermir Dardha

Info-Montreal: Ju falënderoj përsonalisht për intervisten dhe për pritjen. Dhe gjithashtu dëshirojmë të ndajmë kontaktet tuaja për të interesuarit. 

Aurel Zaloshnja: Edhe unë të falënderoj, Ermir, gjithashtu ju uroj suksese në punën tuaj për informinin e komunitetit shqiptar, në Kanada dhe kudo me tema shumë të rëndësishme. Po ju jap bashkangjitur gjithashtu kontaktet si vijon, adresën si dhe faqen e internetit: 

 Kliko për tu drejtuar tek faqja e internetit: www.century21.ca/a.zaloshnja

Info-Montreal

E drejta e publikimeve rezervohet vetëm me lejen e autorit.

Copyright © 2017

info-Montreal: Olen Cesari performed for Italian Canadian Community

The long journey of Olen started with the amazing concert on Canergie Hall on December 6th, where he performed with the great talents, in front of 2800 guests. The energy and emotions transmitted by the violin of Olen Cesari made the public stand up and clapping loudly to ask for more performances from this great talent. 

Photo: Olen Cesari, Michel Rodi & Lavinia Mancusi

Olen Cesari, performed last night December 14 at Casa Italia, on a private concert. The Casa Italia is a 120 years old hitorical building located in corner Jean Talon, Montreal. 

The guests invited at this special event were Italian Embassy and great public from the Italian-Canadian Community.

The performance of Olen Cesari started with: 

Italian pieces called – Anima e Cuore. than continued with Argentina piece – Called Libertango.

The Albanian love song modified with the music from north and middle of Albanian folk alternated with “Moj e bukura More” which electrified the public. 


Olen also performed the songs from the region of Napoli. These songs were performed with lots of love and emotion from the magic lips of Lavinia Mancusi

Other performance at the concert was – Hava Nagila, the most famous Juives song, the public lived these moments with Olen and they clapped and gave standing ovations non stop.

The talented Michael Rodi was loved by the public, with his playful hands on the piano and many expressions in his face. 

While expressing his emotions of this beautiful music which literally broke down the piano. 


For more amazing pieces by Olen Cesari, Michel Rodi & Lavinia Mancusi, we will welcome you tonight at L’Entrepot, Lachine 19:30.

info-Montreal

Canada, 15 December 2016

The right to publish is reserved with the permition of the author.

Copyright © 2016

info-Montreal: Olen Cesari will be performing in Montreal, Thursday December 15, 2016

He lives in Rome but he performs all over the world. He has performed in more than 100 countries all over the world. He is in a North American tour and comming after a successfull performance in New York. He is a virtuous player of the acustic violin and electronic one, and it’s a contemporary instrumentist that bends the bounderies of music. 


To understand better who Mr. Cesari is, he plays the violin since three years old, by the age of five he held his first performance in public and his first recital concert by the age of seven, he finished the Accademy of Arts in Albania by the age of 14 years old meanwhile his classmates where 21 years old. He than moved in 1989 with a scholarship to study in Rome. Afterwords he finished two other Conservatories of Music (Conservatory of Roma). Cesari travelled and performed around the world with the famous italian artist singer, song writter composer Lucio Dalla. 

He comes to Montreal for the first time this thursday with two other artists, accompanied in piano by Michael Rodi and with the exceptional singers voice of Lavinia Mancusi.

This event is organized by Albanian Cultural Association of Montreal.

info-Montreal

Canada, December 2016

The right to publish is reserved with the permition of the author.

Copyright © 2016

info-Montreal: Libri më i vjetër për fëmijë me tregime të moçme shqiptare “Eposi i Kreshnikëve” projekti më i ri në Shkollën Shqipe “Nënë Tereza” në Laval.


Është projekti më i ri për fëmijët e shkollës shqipe “Nënë Tereza” i cili vjen i konkretizuar sot datë 20 Nëntor 2016, nga Z. Genc Trebicka dhe nën përkujdesjen e Kryetarit të Bashkësisë Shqiptare të Kebekut në Montreal Z. Rikad Shpori, në shkollën shqipe “Nënë Tereza” në Laval.

Z. Genc Trebicka duke i prezantuar fëmijëve tregimet nga “Eposi i Kreshnikëve”.

Në këtë të diel, Gjyshi Genci Trebicka përzgjodhi dy tregime të bukura për fëmijët, “Fuqija e Mujit” si dhe “Muji dhe Zanat” nga libri më i vjetër edukues dhe më i bukur me tregime për fëmijë “Eposi i Kreshnikëve” një kopje e vjetër e librit e ruajtur me shumë dashuri që nga fëmijëria e Z. Trebicka.

Z. Genc Trebicka & Z. Rikard Shpori kryetar i BSHKM

Duke ju uruar suksese në këto projekte edukuese për fëmijë, info-Montreal fton të gjithë shqiptarët të mbështesin këto projekte si dhe prindërit të sjellin fëmijët e tyre në Shkollën “Nënë Tereza”. 

Eposi i Kreshnikëve është një vepër e pasur letraro-folkloristike që ka të përmbledhura tregime të moçme shqiptare dhe ka një shqipe shumë të bukur me plotë fjalë të larmishme që ndihmon në pasurimin e fjalorit shqip për fëmijët dhe ngjallë kuriozitetin e tyre dhe zhvillon dëgjimin aktiv në gjuhën shqipe nëpërmjet përrallave.

info-Montreal

Kanada, Nëntor 2016

E drejta e publikimeve rezervohet vetëm me lejen e autorit.

Copyright © 2016

Libri “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999”, Dokumentari nga Prof. Dr. Nusret Pllana me Regji nga Regjisori i njohur Luan Kryeziu, dhe kënga kushtuar Komandant Xhabit Toqanit promovohet nga Shoqata Kulturore Shqiptare Montreal edhe në Montreal, Kanada

Image

Në datën 13 Nëntor 2016, me iniciativen e kryetares Znj. Anila Erindi Kati dhe me mbështetjen e Shoqatës Kulturore Shqiptare Montreal, në sallën e qendrës Komunitare Cotes des Neiges, u prezantua libri i shkrimtarit kosovar Prof. Dr. Nusret Pllana, Libri me titull Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999. 

Gjithashtu u promovua dokumentari me po të njëjtin autor Prof. Dr. Nusret Pllana dhe produksion i regjisorit të mirënjohur Z. Luan Kryeziu, mbi masakrën e Marsit të vitit 1999 në Krushë të Madhe, e cila ishte një ndër masakrat më të mëdha, më të gjakosura, dhe nga më të dhimbshmet në Kosovë.

Foto: Znj. Anila Erindi Kati (Kryetare e SHKSHM) & Prof. Dr. Nusret Pllana

Znj. Anila falenderoi Prof. Dr. Pllanën për punën e tij të palodhur, gjithashtu shprehu kënaqësinë për organizimin e këtij promovimi libri, dokumentari dhe kënge. Më pas përshëndeti dhe falenderoi Ambasadorin e Shqiperisë Z. Ermal Muca me bashkëshorten e tij për pjesëmarjen, përshëndeti dhe falenderoi Ambasadorin e Kosovës Z. Lulzim Hiseni. Një falënderim i veçantë iu perkushtua sponsoreve të Prof. Dr. Pllanës, Familjes Zejnullahu, Familjes Toçani dhe Familjes Zhuri, gjithashtu përshëndeti të ftuarit e ardhur nga Laval-i, Montreal-i dhe nga Granby.

Foto: Nga prezantimi i Librit në Montreal

Me pas Znj. Anila ftoi Z. Flurans Ilia të thotë një përmbledhje të shkurtër mbi Prof. Dr. Nusret Pllanën. Ai foli mbi punën e palodhur ndër vite të profesorit, me përkthimet e librit në 9 gjuhë dhe promovimin nga shumë qëndra evropiane dhe botërore.

Në vijim Znj. Anila ia dha fjalën Prof. Dr. Pllanës, i cili foli me shumë detaje mbi atë ç’ka libri flet, mbi historinë e dhimbshme, mbi gjakun e derdhur, në fshatin Krushë të Madhe të Kosovës.

Kishim kënaqësinë të kemi të pranishëm jo vetëm autorin Prof. Dr. Nusret Pllana, ardhur posaçërisht nga Kosova për këtë aktivitet. Por gjithashtu të ftuarit e veçantë përfaqësuesi diplomatik i Shqiperisë në Kanada Shkëlqesia e tij Z. Ermal Muça, dhe përfaqësuesi diplomatik i Kosovës në Kanada Shkëlqesia e tij Z. Lulzim Hiseni.

Foto: Z. Ermal Muça (Ambasadori i Shqipërisë në Kanada) & Z. Lulzim Hiseni (Ambasadori i Kosovës në Kanada)

Të dy ambasadorët shprehën kënaqësinë e tyre për ftesën dhe organizimin e eventit të prezantimit të librit. Z. Ermal Muça tha: 

– Falenderojmë Shoqatën Kulturore Shqiptare Montreal për punën që bën për organizime të tilla. 

Ndërsa ambasadori i Kosovës Z. Lulzim Hiseni tha:

– E kam njohur prej tashmë disa vitesh Prof. Dr. Pllanën dhe punën e madhe që ka bërë, e vlerësojmë jashtë mase dhe i urojmë suksese të mëtejshme. 

I ftuar tjetër në sallë ishte dhe rapdsodi i njohur Z. Mehdi Isufi, i cili këndoi dy këngë të krijuara nga ai vetë. Na trasmetoi shumë emocione për lidhjet mes Kosovës dhe Shqiperisë. Eventi kaloi në një atmosferë të këndshme dhe frutdhënëse. 

Prof. Dr. Nusret Pllana & Z. Mehdi Isufi

Në fund të eventit Znj. Anila Erindi Kati falenderoi të pranishmit në sallë, falenderoi të dy ambasadorët, falenderoi sponsorët e udhëtimit Familjet Toqani, Zejnullahu dhe Xharra, mbi të gjitha falenderoi Prof. Dr. Nusret Pllana për pranimin e ftesës të prezantojë librin, dokumentarin dhe këngën në qytetin e Montrealit. Ajo u shpreh se është kënaqësi profesor që ju kemi të ftuar nderi në mes nesh. 

Foto nga e majta në të djathtë: Vëllai i dëshmorit Xhabit Toqanit – Z. Bedri Toqani, Z. Lulzim Hiseni (Ambasadori i Kosovës në Kanada), Znj. Anila Erindi Kati (Kryetare e SHKSHM), Prof. Dr. Nusret Pllana, Z. Ermal Muça (Ambasadori i Shqipërisë në Kanada) 

Në fund të ftuarit morën librin e profesorit dhe patën kënaqesinë të marrin foto me Prof. Dr. Nusret Pllana.

info-Montreal

Kanada, Nëntor 2016

E drejta e publikimeve rezervohet vetëm me lejen e autorit.

Copyright © 2016

info-Montreal: Një shqiptar është President i CACI-it.

info-Montreal: Prej sa vitesh ndodheni në Montreal?

Në foto: Z. Lulëzim Laloshi Presidenti i ri i CACI-it.

Jam zhvendosur këtu në vitin 1998, dhe ndodhem prej 18 vitesh në Montreal.

info-Montreal: A është e mundur të bëni një prezantim tuajin publik?

Unë kam kryer studimet e larta në Universitetin e Montrealit, dhe kam përfunduar dy specializime. E para në konsulencë dhe e dyta në fushën e zhvillimit të biznesit. Në vitin 2006 në një konkurs të zhvilluar nga Bashkia e Montrealit kam fituar një bursë për tu specializuar më tej mbi temën “Sipërmarësit e rinj”.

info-Montreal: Për lexuesit shqipfolës që nuk ju njohin a mund të prezantoni kontributin tuaj në Montreal, sepse ju keni pasur disa poste publike mund të na i cilësoni ato?

Jam zgjedhur kryetar i komunitetit shqiptar nga viti 2006 deri në 2008, me pas kam marrë pjesë si anëtar aktiv i Këshillit Administrativ të Kooperimit e Zhvillimit Ekonomik dhe Komunitar për zonën e Saint Leonard-it. Më tej në zgjedhjet e 2008 mora pjesë si kandidat i partisë Konservatore për Outremont-in një zonë e rëndësishme e Montrealit. Si dhe punoj me projekte të ndryshme ndërkombëtare zhvillimi biznesi.

info-Montreal: Në asamblenë e fundit për Këshillin Administrativ të CACI-it ju u zgjodhët anëtar dhe më tej u përzgjodhët President. Duke ju uruar për këtë sfidë të re, a mundet të na shpjegoni rreth rolit të këtij institucioni, dhe projektet e ndryshme të tij?

Foto: CACI në përfundim të asamblesë 2016

Këtu do të ndalem pak më gjatë, “Qëndra në mbështetje për komunitetet e emigrantëve” (apo në frengjisht “Centre d’appui aux communautés immigrantes-CACI”) zhvillon aktivitetin e tij prej më shumë se dy dekadash. Ky institucion është një nga institucionet kryesore që zhvillon projekte të ndryshme në mbështetje të emigrantëve, duke filluar nga këshillat më elementare për integrimin në jetën e re që fillojnë këtu në Kanada, kurse gjuhësh në frengjisht apo anglisht, këshillim apo ndihmë për të gjetur banesën e tyre të parë. Deri tek këshillat profesionale ndihmëse për të gjetur një punë, apo të këshillave për investime dhe zhvillime biznesi në tregun Kanadez. 

Por një projekt të rëndësishëm do të veçoja atë në ndihmë të refugjatëve Sirian të vendosur në dy vitet e fundit në Kanada. CACI ka ndihmuar për këtë kategori duke filluar nga ndihma më bazike në ushqime, veshje e deri tek stabilizimi për një jetë të re në Kanada.

info-Montreal: Pse vendosët të kandidoni në Këshillin Administrativ të CACI-it. Cili është vizioni juaj dhe ç’farë risije do të sillni?

Foto: Nga asambleja e CACI-it e vitit 2015

CACI-in e kam ndjekur rregullisht dhe kam qenë anëtar i saj prej vitit 2011. Duke vlerësuar punën e shkëlqyer të deri-tanishme të ekipit do të dëshiroja edhe unë të jepja kontributin tim duke qenë se jam edhe vet një emigrant. Duke qenë se vij edhe nga një profil biznesi doja të fusja një frymë të re tek CACI në mënyrë që të ofroj edhe shërbime konsulence biznesi, dhe të ndihmoja emigrantët e rinj, sepse ka shumë prej tyre që duan të merren me investime, apo të hapin dhe zhvillojnë bizneset e tyre në Kanada.

Ermir Dardha

Kanada, 2016

E drejta e publikimeve rezervohet vetëm me lejen e autorit.

Copyright © 2016

info-Montreal: Prof. Dr. Nusret Pllana prezanton librin e tij “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët”

Në kuadrin e aktiviteteve të muajit të trashgimisë shqiptare në Montreal, Kanada në datën 13 Nëntor 2016, nga ora 15:00 deri në ora 17:00 në Qendrën Komunitare Cote-Des-Neiges në Montreal do të zhvillohet promovimi i librit si edhe shfaqja e dokumentarit dhe këngës me një temë të rëndësishme historike. 

Autori i librit Prof. Dr. Nusret Pllana, vjen posaçërisht nga Kosova për të prezantuar librin e tij me titull: 

Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999


Ky libër është përkthyer në disa gjuhë: anglisht, frengjisht, gjermanisht, turqisht, serbisht dhe deri tani është promovuar në këto qëndra europiane dhe botërore: Prishtinë, Tiranë, Tetovë, Shkup, Oslo, Jovik, Stokholm, Kopenhagen, Katovicë, Budapest, Romë, Helsinki, Vjenë, Lion, Paris, Shtutgart, Dortmund, Singen, Nyrnberg, Hechingen, Pforzheim, Hamm, Gjenevë, Cyrih, Lugano, Ankara, Stamboll, Izmir, Bursa, New York, Washington , Detroid, Melbourne, Toronto, Bearry, Bruksel, Berlin e Braunschweig.

Ky libër gjithashtu është përkthyer edhe në gjuhën japoneze e suedeze dhe është ribotuar disa herë si dhe është në përgatitje të ribotimit të gjashtë të tij.

Të ftuar nderi do të jenë përfaqësuesi diplomatik i Shqipërisë në Kanada, Ambasadori Z. Ermal Muca, dhe përfaqesuesi diplomatik i Kosovës në Kanada,  Ambasadori Z. Lulzim Hiseni.

Aktiviteti zhvillohet nën përkujdesjen e SHKSHM në adresën: 

6767 chemin de la cote des neiges, Montreal, Quebec H3T 1Y4

info-Montreal: Nëntori, muaji i trashëgimisë Shqiptare në Ontario, Kanada.

Sot në datën 3 Nëntor 2016, Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze në Toronto, organizoi festimet për shpalljen e muajit Nëntor si muajin e Trashëgimisë Shqiptare në Parlamentin e Ontarios. 

Foto: Dr. Ruki Kondaj Presidente Nderi e Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze në Toronto

Të ftuar ishin grupi arbëresh i ardhur posaçërisht nga Kalabria, si dhe shumë personalitete si Ambasadori Shqiptar në Ottawa Z. Ermal Muça si dhe pjesëmarrës nga qeveria e përfaqësues të parlamentit të Ontarios. Ishin të pranishëm autotitete si Ministrja Laura Albanese, Minisitri Brad Dugud, Deputetet Yvan Baker, Shafic Qaadri etj. Gjithashtu të ftuara ishin edhe shoqatat si motra në Ontario, Montreal, Hamilton, komunitetet fetare, bizneset, artistët, anëtarë, aktivistë, studentë, pensionistë etj.

Foto: Deputeti Yvan Baker

Ishte një kënaqësi e veçantë që edhe Shoqata Kulturore Shqiptare Montreal të përfaqësohej nga kryetarja Znj. Anila E Kati në këtë ngjarje të shënuar për të gjithë ne shqiptarët.

Fjala e mbajtur prej Ministres Znj. Laura Albanese, me origjinë arbëreshe, preku gjithë shqiptarët në sallë kur u shpreh se: “Jo për çudi Znj. Ruki Kondaj, më zgjodhi mua për projekt-ligjin mbi trashgimin, për faktin që mbiemri im ka një domethënie shqiptare.”

Foto: Ministrja Laura Albanese

Gjithashtu Deputeti Z. Shafic Qaadri jo vetëm mbështeti projekt-ligjin, por i emocionoi të ftuarit me disa shprehje në shqip, dhe të mësuara e të shprehura shumë bukur me tonin e theksin e duhur që ngjasonte si një shqiptar i vërtet, gjithashtu ai u shpreh se: “Jo vetëm Laura Albanese ka lidhje shqiptare por edhe unë kam lidhje me shkrimtarin Kadare për nga ngjashmëria e mbiemrit Qaddri.”

Foto: Deputeti Shafic Qaadri

Në sallë u krijua një atmosferë shumë e ngrohtë, miqësore dhe Ambasori Z. Ermal Muça u shpreh se: “Edhe pse në parlamentin e Kanadasë ne e ndjejmë veten si në shtepinë tonë.” Kjo solli lotë ndër të ftuarit e pranishëm. 

Foto: Znj. Anila E Kati, Z. Ermal Muça, Znj. Laura Albanese

Me inicjativën dhe punën e palodhur e këmbëngulëse të Presidentes së Nderit Dr. Ruki Kondaj, mbështetur gjithashtu nga Z. Ramazan Këllezi që është njëkohësisht President i SHBSHKT si dhe anetarët e tjerë të Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze në Toronto e bën të mundur që 28000 shqiptarët e Ontarios e më gjerë në Kanada të kenë sot një ligj trashëgimie, dhe muaji Nëntor të jetë muaji i trashëgimisë shqiptare. Një arritje kjo e paparë deri më sot.

Foto: Dr. Ruki Kondaj, Z. Ramazan Këllezi, Znj. Anila E Kati.

Programi u moderua nga ylli i kinematografisë Znj. Ana Golja e cila interpretoi Himnin e Kanadasë, ndërsa Maria Ferrari studente arbëreshe interpretoi hymin shqiptar në dialektin e bukur arbëresh. Më tej, nga arbëreshët u shfaq në ekran pjesa teatrale “Kush e solli Doruntinën”, në vijim u krye një sfilatë me kostume popullore shumëngjyrëshe të të gjithë krahinave e trevave shqiptare si edhe u kërcyen valle popullore të drejtuara nga koreografi i mirënjohur Ramazan Këllezi, President i SHBSHKT.


Grupi arbëresh nëpërmjet zërit të zonjës së nderuar Lucia Martino shprehu kënaqësinë dhe në mesazhin e falenderimit u shpreh se shqiptarët dhe arbëreshët janë një edhe pse ca kanë jetuar në jug të italisë të tjerët në Shqipëri, ne kemi të njëjtat tradita, të njëjtat zakone, të njëjtën origjinë arbërore.


Nën tingujt e këngës “Jemi ne” grupi i vallëtarëve kerceu mjaft bukur, të gjithë të ftuarit në sallen e parlamentit vallëzuan të kapur dorë më dorë, shoqëruan vallëtarët, të gjithë në sallë ndiheshin shqiptarë. Deputeti Qaddri u shpreh se në 15 vjet në parliament, kurrë nuk është kërcyer, është hera e parë, dhe për më tepër valle shqiptare me kostumet e larmishme ngjyra ngjyra. 

Mbështetja e bizneseve shqiptare ishte shumë e pranishme, Pastiçeria Europiane me ëmbëlsirën e përgatitur dhe të dekoruar me kostumet arbëreshe të gdhendura në tortë, një vepër arti (që të vjen keq ta hash e do ta ruash njësoj si vlerat e trashëgimisë). Gjithashtu Old Mill me bakllavatë, byreqet, tullumbat që na bën të ndjehemi si në sheshin Skënderbej si në Tiranë. 

Për sa i përket Shoqatës Kulturore Shqiptare Montreal,  falenderojmë mbështetjen e kompanisë One Travel, Z. Bujar Zejnullahu që mundësoi një rrugë për praninë e shoqatës tonë në Toronto, i jemi shumë mirënjohës. 

Atmosfera e gëzuar zgjati deri në orët e vona. Në fund të programit për të ftuarit u ofrua një koktej me ushqime tradicionale shqiptare dhe pije freskuese të ofruara nga organizatorët SHBSHKT.

Puna e palodhur e Dr. Kondaj na frymëzon edhe ne të Shoqates Kulturore Shqiptare të Montrealit të marrim një shembull të paparë, për të realizuar atë ç’ka po realizojnë në Toronto , e vërtetë që SHBSHKT festoi 26 vjetorin sot, por edhe ne s’duhet të presim për ti dhënë fëmijëve tanë vlerat e trashëgimisë shqiptare, duhet ta nisim sepse gurë gurë ngrihet kalaja.

Informacioni komunikuar nga Znj. Anila E Kati, Kryetare e Shoqatës Kulturore Shqiptare Montreal

Ermir Dardha

Opinion.al

Kanada, 3 Nëntor 2016

E drejta e publikimeve rezervohet vetëm me lejen e autorit.

Copyright © 2016