Kampioni i Montrealit: Prishtina fiton Kupën e Futbollit 2014

Të dielën, në datë 15 Qershor 2014 u zhvillua Kupa e Futbollit të Montrealit prej orës 12:00 deri në ora 18:00, për vitin e katërt me rradhë. Tetë ekipe morën pjesë, duke zhvilluar ndeshje mes tyre në dy grupe. Bashkësia Shqiptare e Kebekut në Montreal ishte organizatorja e kupës së futbollit në Montreal. Ndeshjet u luajtën në fushat e École-Pierre-Dupuy, Montreal në Adresën 2000 Rruga Parthenais, këndi veri-lindor i Avenue De Lorimier dhe Rrugës Ontario.

20140622-013131 pm-48691799.jpg
Tetë ekipe morën pjesë në ndeshjet eliminuese, një ekip mik i ftuar, Otava dhe shtatë ekipe vendase, Vllaznia, Kastrioti, Besëlidhja, Skënderbeu dhe Flamurtari që dhuruan ndeshje të bukura. Në gjysmë-finale u takuan Ferizaj kundër Kastriotit dhe Prishtina kundër Otavës. Prishtina dhe Ferizaj ishin dy ekipet më të mira të cilat u përballën në finale. Në fund kjo ndeshje u mbyll me rezultatin e dy golave për Prishtinën të cilët do ta kurorëzojnë atë si ekipin Kampion për vitin 2014 në Montreal. Së paku 50% të këtij ekipi fitues do të përbëjë përfaqësuesen zyrëtare të Montrealit në Kupën e shqiptarëve të Kanadasë për vitin 2015 që Bashkësia Shqiptare e Kebekut në Montreal ka nderin ta organizojë në Montreal vitin e ardhshëm.

20140622-013223 pm-48743099.jpg
Duke qenë se ky aktivitet sportiv është një ndër aktivitetet më të rëndësishëm ai mblodhi me dhjetra bashkëkombas e sport-dashës si fëmijë e familje që mbështesnin ekipet e zemrës. Kjo ishte një e dielë e bukur shqiptare në Montreal ku flamujtë e Shqipërisë dhe Kosovës valëviteshin në cdo anë të fushës.Në fund kishte një ceremoni të bukur të dhurimit te Medalieve, Kupës si dhe Certifikatat e mirënjohjes ndaj “Lojtarit më të mire”, “Lojtarit më të vjetër” dhe duke mos munguar ata ndaj sponsorëve të këtij aktiviteti. Kampionëve të Montrealit gjithë komuniteti i uron suksese në sfidat e rradhës dhe falenderon të gjithë ekipet pjesëmarrëse ne veçanti ekipin mik të Otavës.

Ermir Dardha

Gazeta Flas Shqip, Toronto, Kanada, Qershor, 2014

E drejta e publikimeve rezervohet vetëm me lejen e autorit.

Copyright © 2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s